29.11.10

BERME WIKILEAKS JAKO TEORISTY

Merkelová je teflonová a Medveděv rukojmí Batmana, psali diplomaté USA

Americká diplomacie v uplynulých hodinách utržila citelnou ránu. Na veřejnost prosákly tisíce tajných depeší, které si diplomaté vyměňovali s ústředím ve Washingtonu. Leccos si tak o sobě může přečíst třeba íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, německá kancléřka Angela Merkelová nebo italský premiér Berlusconi.

Nejeden americký diplomat teď trne a vzpomíná, co jen to psal v pravidelných zprávách pro své ústředí ve Washingtonu. Od neděle totiž na veřejnost prosakují detaily z tajných depeší, které si vyměňují ambasády s ministerstvem zahraničí.

Na čtvrt milionu tajných zpráv se rozhodl zveřejnit server WikiLeaks, zprávy přetiskují i některé světové deníky.
Ahmadínežád je jako Hitler

A co že to ve světě vypozorovali američtí diplomaté za posledních několik desetiletí? Kupříkladu to, že náturu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který svět straší jaderným programem, lze snadno přirovnat k chování německého diktátora Adolfa Hitlera.

Jedna depeše také odtajnila dva roky starou žádost saúdského krále Abdalláha, aby USA zničily íránský jaderný program. "Uřízněte hadovi hlavu," ocitoval slova krále jeden z amerických diplomatů ve své zprávě.

Íránský prezident podle Reuters zareagoval bryskně slovy, že "odhalení čerstvých informací nikterak neovlivní vztahy Íránu s ostatními zeměmi". Zároveň dodal, že "dokumenty vyprodukovala určitá část americké vlády" a že dozajista "nejde o úniky".

WIKILEAKS ZVEŘEJŇUJE DEPEŠE

Některé jsou i z Prahy a Bratislavy

Američané, kteří dlí na ambasádě v Německu, zase do Washingtonu posílali informace o německé kancléřce Merkelové, již přezdívali Teflonka. Prý proto, že se toho na ní moc neudrží. "Když je v úzkých, může být neústupná, ale vyhýbá se riziku a málokdy je kreativní," může si o sobě dál přečíst hlava jednoho z nejbližších amerických spojenců.

Depeše jsou
i z Prahy

Z amerického velvyslanectví v Praze uniklo 1 271 hlášení, jsou označena jako "důvěrná".

WikiLeaks zatím zveřejnil jen jednu pražskou depeši - z loňského října. Týká se spolupráce mezi USA a ČR po zrušení plánů na výstavbu prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová podle depeše "vyzvala Čechy, aby spolupráci obou zemí 'pojímali široce' a nesoustředili se jen na vojenskou spolupráci". Zmiňuje také silné odhodlání české strany podílet se významným způsobem i na novém protiraketovém systému.

Ještě hůř než Merkelová dopadl její ministr zahraničí Guido Westerwelle, o němž američtí diplomaté včetně velvyslance referovali, že je nekompetentní, ješitný, agresivní a vzhledem k jeho kritickým názorům na USA zátěží pro německo-americké vztahy.

I britští spojenci si početli. O jednom členu královské rodiny se dozvěděli, že "jeho chování je naprosto nevhodné". Koho Američané mysleli, WikiLeaks nezveřejnil. Jiná depeše hlásila, že vojenskou operaci v Afghánistánu vedou špatně a ostrá kritika se nevyhnula ani britskému premiérovi Davidu Cameronovi.

A ruský prezident Dmitrij Medveděv je "bezbarvý váhavec, jenž vystupuje jako rukojmí Batmana Putina". Svět se také dozvěděl, že Rusové získali za zrušení dodávky protiraketového systému S-300 pro Írán bezpilotní letadla z Izraele. Ruský premiér Putin je v depeších vylíčen jako alfa-samec a až příliš velký kamarád italského předsedy vlády Silvia Berlusconiho. Moskva zatím na zprávy veřejně nereagovala.

To italský premiér Berlusconi, na němž americká diplomatka z Říma nenechala nit suchou, se údajně po přečtení depeší smál. Je totiž "nezodpovědný, domýšlivý a neefektivní coby moderní evropský vedoucí představitel a po probdělých nocích plných večírků navíc působí strhaně".
Hostina pro historiky

Podle britského historika a politologa Timothyho Gartona Ashe je zveřejnění amerických diplomatických depeší na serveru WikiLeaks pro "historika splněným snem a pro diplomata noční můrou".

"Historik musí obvykle čekat 20 až 30 let, aby se k takovým pokladům dostal. Zde jsou některé telegramy staré sotva třicet týdnů," řekl Garton Ash a dodal, že přestože v tajnosti zůstaly výjimečně důležité zprávy určené jen pro prezidenta, ministry, velvyslance a vojenské přidělence, "historikům se otevřela královská hostina".

DOKUMENT

Depeše z amerického velvyslanectví v Praze z října 2009

Američtí diplomaté se podle něj nemají za co stydět, z největší části je vidět, že dělají svou práci: zjišťují, co se děje v místech, kam jsou vysláni, a pracují ve prospěch zájmů svého státu a politiky své vlády," cituje ČTK Gartona Ashe.

Historik si po přečtení první várky dokumentů naopak vylepšil mínění o americkém ministerstvu zahraničí a ocenil zprávy amerických velvyslanců z evropských metropolí.

BERME WIKILEAKS JAKO TEORISTY

Podle amerického republikánského kongresmana Petera Kinga by server WikiLeaks měl být připsán na seznam teroristických organizací, protože "ohrozil národní bezpečnost". Jeho zakladatel Julian Assange, který je původem Australan, by měl být dle Kinga obžalován ze špionáže. WikiLeaks plánuje v dalších týdnech odhalit další zprávy.

Italský šéf diplomacie označil únik depeší za "11. září diplomacie" a podle mluvčího francouzské vlády Françoise Baroina jde o hrozbu demokratické autoritě a svrchovanosti. Francie "je velmi solidární s americkou vládou," řekl i přesto, že se o sobě tamní prezident Nicolas Sarkozy mohl dočíst, že na něj platí úsloví "král je nahý".

Austrálie oznámila, že se připojí k USA při případném soudním stíhání serveru. Tamní ministr spravedlnosti Robert McClelland také řekl, že vyzval policii, aby vyšetřila, zda zveřejnění dokumentů neporušuje nějaký australský zákon.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt se obává, že únik dokumentů poškodí nejen americkou diplomacii, ale diplomacii vůbec. "To, že potřebujeme diplomacii v různých záležitostech, by měli všichni chápat, a rovněž by měli chápat to, že občas musí být důvěrná," napsal ministr na svém blogu.

Podle belgického ministra zahraničí Stevena Vanackereho ale USA "zašly příliš daleko" ve směšování role diplomatů a špionů. Reagoval tím kupříkladu na fakt, že si Američané prostřednistvím diplomatů zjišťovali citlivé informace třeba o významných představitelích OSN včetně genrálního tajmeníka Pan Ki-muna.

Izrael soudí, že z amerických diplomatických dokumentů zveřejněných serverem WikiLeaks "vychází velmi dobře", Irák považuje zveřejnění za nemístné.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/merkelova-je-teflonova-a-medvedev-rukojmi-batmana-psali-diplomate-usa-1kl-/zahranicni.asp?c=A101129_114616_zahranicni_btw

Žádné komentáře:

Okomentovat