Američané usmrtili v Afghánistánu desítky civilistů
Americké letecké údery zabily desítky Afghánců, včetně žen a děti, konstatoval ve středu Mezinárodní Červený kříž. Rohul Amin, guvernér provincie Západního Farahu, kde došlo k americkému bombardování v pondělí a v úterý, konstatoval, že se obává, že přišlo o život 100 civilistů. Šéf provinční policie Abdul Ghafar Watandar uvedl, že počet mrtvých může být ještě vyšší.
Pokud to bude potvrzeno, bude to zřejmě nejvražednější incident vůči civilistům od začátku války proti Talibanu, kterou Američané vedou od r. 2001.
Prezident Hamid Kharzai vyslal společnou americko-afghánskou delegaci, aby incident vyšetřila.
Civilní ranění a mrtví jsou zdrojem velkého napětí mezi Washingtonem a Kábulem v době, kdy roste násilí od islamistických povstalců z Talibanu a kdy má být počet amerických vojáků v Afghánistánu zdvojnásoben.
Obama prohlásil, že Afghánistán a sousední Pákistán je hlavním ohniskem vojenského úsilí Washingtonu. Karzai, Obama a pákistánský prezident Asif Ali Zardari jednali ve středu o strategii pro celý region.
Jessica Barry, mluvčí pro Mezinárodní výbor Červeného kříže, uvedla, že její organizce také vyslala do oblasti tým, který dorazil na scénu leteckých úderů v úterý odpoledne.
"Byly usmrceny ženy a děti. Zdá se, že se chtěly skrýt v domech, které byly zasaženy," uvedla. Tým viděl zničené domy a desítky mrtvol. Byli to první mezinárodní pozorovatelé, kteří incident potvrdili.
Barryová uvedla, že mezi mrtvými byl i humanitární pomocník afghánského Červeného půlměsíce, který zemřel spolu s 13 příslušníky jeho rodiny. Tým nebyl schopen identifikovat, zda byli mezi mrtvími nějací bojovníci.
Rostoucí počty usmrcovaných civilistů jsou zdrojem silného napětí mezi Karzaiem a jeho americkými stoupenci. Afghánští vyšetřovatelé a vyšetřovatelé OSN konstatují, že americké letecké údery usmrtily loni v srpnu 90 civilistů. Washington to zprvu popíral, o čtvrt roku později přiznal, že prý bylo usmrceno "33 civilistů". Od té doby zavedla vojska NATO a USA v Afghánistánu nové procedury, v jejichž důsledku prý má být počet zabíjených civilistů snížen.
http://www.blisty.cz/2009/5/7/art46737.html
Víme, že zabíjíme nevinné lidi
Skutečností je, že mezinárodní právo zakazuje armádám, aby divoce střílely do hustě obydlených domů a divoce bombardovaly vesnice - i když jsou přítomni nepřátelští vojáci. Na to se ale zapomnělo od našeho bombardování Iráku r. 1991 a v Bosně a ve válce NATO proti Srbsku i v našem afghánském dobrodružství r. 2001 i r. 2003 v Iráku.
Samozřejmě, že se bude konat vyšetřování. Mezitím nám bude řečeno, že všichni ti mrtví afghánští civilisté byli zneužívání Talibanem jako "lidské štíty" a oficiální místa se vyjádří, že "hluboce litují", že došlo k usmrcení nevinných lidí. Avšak dodají, že je to všechno vina teroristů, nikoliv našich hrdinských pilotů a amerických speciálních jednotek, jejichž příslušníci hledají cíle kolem Bala Baluku a Gandžabadu, píše v deníku Independent Robert Fisk.
Kdykoliv Američané zničí irácké příbytky, vždycky se koná vyšetřování. A jak rádi mají oficiální vyšetřování Izraelci (i když izraelská vyšetřování skoro nikdy nic neodhalí). To je historie moderního Blízkého východu. Máme přece vždycky pravdu a když ji nemáme, (někdy) se omluvíme a pak z toho všeho obviníme "teroristy". Ano, vždyť víme, že ti hrdlořezové jsou vždycky ochotni zabíjet nevinné lidi.
Avšak bylo známkou toho, jak strašné bylo zabíjení v Afghánistánu, že bezmocný prezident Hamid Karzai zněl jako symbol dobroty, když požadoval "vyšší platformu morálky" a že bychom měli vést války "jako lepší lidské bytosti".
Přirozeně, důvody jsou zcela jednoduché. My žijeme, oni umírají. My neriskujeme své chrabré hrdiny na zemi - civilisté za to riziko přece nestojí. Neriskujeme nikdy. Střílíme fosforové granáty do města Falludža. Odpalujeme tankové granáty do města Nadžaf. Víme, že zabíjíme nevinné lidi. Izrael dělá přesně totéž. Řekl totéž, když jeho spojenci r. 1982 zmasakrovali 1700 osob v uprchlických táborech Sabra a Šatila, po vyvraždění více než tisíce civilistů v Libanunu r. 2006 a po usmrcení více než tisíce Palestinců začátkem letošního roku.
A přitom zároveň usmrtíme několik ozbrojenců, "teroristů", samozřejmě. Je to vždycky tatáž taktika "lidských štítů" a mohou za to všechno ti "teroristé". Naše vojenská taktika je nyní plně koordinována s Izraelem.
Skutečností je, že mezinárodní právo zakazuje armádám, aby divoce střílely do hustě obydlených domů a divoce bombardovaly vesnice - i když jsou přítomni nepřátelští vojáci. Na to se ale zapomnělo od našeho bombardování Iráku r. 1991 a v Bosně a ve válce NATO proti Srbsku i v našem afghánském dobrodružství r. 2001 i r. 2003 v Iráku. Jen ať proběhne to vyšetřování. A "lidské štíty". A ještě jedné věci jsem si povšiml. Ať jsou to nevinní či "teroristé", civilisté či příslušníci Talibanu, vždycky za to všechno mohou muslimové.
http://www.blisty.cz/2009/5/7/art46745.html
Žádné komentáře:
Okomentovat