SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Američtí i ruští vědci se shodují v tom, že protiraketový štít nebude fungovat
- Nigérijská armáda útočí na oblast delty Nigeru
- Americká vláda zvažuje neomezené „preventivní vězení“ pro podezřelé osoby
- Srílanští představitelé zatkli lékaře, kteří promluvili do médií
- Americké elitní jednotky poslány do Pákistánu
- Ruská policie rozehnala pochod za práva homosexuálů
AMERIČTÍ I RUŠTÍ VĚDCI SE SHODUJÍ V TOM, ŽE PROTIRAKETOVÝ ŠTÍT NEBUDE FUNGOVAT
Komise složená z amerických a ruských vědců došla k závěru, že navrhovaný americký obranný systém ve střední Evropě je neúčinný vůči íránským střelám, které by měl údajně zastavit. Bushova vláda spustila program, jehož oficiální záminkou bylo chránit Evropu proti íránským raketám. Kritici ho však považují spíše jako za útočnou zbraň a komise amerických a ruských vědců podporuje tento pohled. Ve své zprávě pro EastWest Institute tito vědci říkají, že je velmi nepravděpodobné, že by Írán vyrobil jaderné střely, a i kdyby k tomu došlo, navrhovaný protiraketový štít by je stejně nezastavil. Vědci tvrdí, že Íránu bude trvat ješte řadu let, než by se mu mohlo podařit vyrobit atomové hlavice. Navíc by Írán jaderné zbraně mohl eventuálně vyrobit pouze s výraznou a viditelnou pomocí ze zahraničí. Vědecká zpráva také upozorňuje na to, že Írán by patrně nezačal útočit, protože by si tak mohl zajistit své vlastní zničení, neboť Spojené státy by útok jistě opětovaly. Obama zatím pokračuje v raketovém programu, nicméně naznačil, že je otevřený k jeho zrušení.
20/5/09
NIGÉRIJSKÁ ARMÁDA ÚTOČÍ NA OBLAST DELTY NIGERU
Už osm dnů nigérijská armáda útočí proti místním ozbrojeným skupinám v deltě Nigeru, která je bohatá na ropu. Podle zpravodajů napadla armáda dělovými čluny a vrtulníky převážně civilní oblasti. Z důvodu nedostatečného mediálního zájmu a zákazu vstupu mezinárodním humanitárním organizacím nejsou přesné údaje o obětech známy, ale odhaduje se, že přišlo o život nejméně několik tisíc civilistů. Na 30 000 civilistů přišlo o domovy a je nuceno přežívat bez dostatečného přístupu k pitné vodě a potravinám. Nigérijská armáda zablokovala přístup humanitárním organizacím do celé oblasti. V pondělí přislíbili radikální místní bojovníci zablokovat klíčové vodní trasy v deltě Nigeru ve snaze zabránit vývozu surové nafty. Už roky tyto ozbrojené skupiny bojují za poměrné přerozdělování ropného bohatství na pomoc místnímu obyvatelstvu v této zbídačené oblasti. Státní ropná společnost Nigerian National Petroleum Corporation spolupracuje v deltě Nigeru s významnými mezinárodními ropnými společnostmi včetně firem Shell a Chevron. Příští týden proběhne v New Yorku soudní proces proti společnosti Shell za její roli v případu nigérijského spisovatele a aktivisty Ken Saro-Wiwa, který byl popraven spolu s dalšími osmi neozbrojenými místními aktivisty v roce 1995.
21/5/09
AMERICKÁ VLÁDA ZVAŽUJE NEOMEZENÉ „PREVENTIVNÍ VĚZENÍ“ PRO PODEZŘELÉ OSOBY
Podle představitelů organizace pro lidská práva, kteří se sešli s americkým prezidentem Barackem Obamou, zvažuje americká vláda „preventivní vězení“ jako nástroj pro možné budoucí případy, kdy bude podezřívat některé osoby z teroristických aktivit, ale nebude moci danou osobu postavit před soud. Americký federální soudce tento týden rozhodl, že Spojené státy mohou legálně věznit podezřelé na neurčitou dobu, a to i v případech, kdy tito podezřelí nejsou obviněni z žádného určitého zločinu. Toto rozhodnutí by se údajně mělo týkat jen těch lidí, kteří jsou podezřelí z účasti na ozbrojených bojích proti americké armádě nebo sloužili jako bojovníci Tálibánu či Al-Kajdy. Na osoby, které jen v duchu podpořily tyto ozbrojence, by se rozhodnutí nemělo vztahovat.
21/5/09
SRÍLANŠTÍ PŘEDSTAVITELÉ ZATKLI LÉKAŘE, KTEŘÍ PROMLUVILI DO MÉDIÍ
Po porážce Tamilských tygrů zadržela srílanská vláda tři tamní lékaře, kteří ošetřovali civilisty uvnitř bojové zóny. Během války tito lékaři poskytovali mezinárodním médiím a organizacím pro lidská práva informace o vládním ostřelování a civilních obětech. Podle místních zpravodajů dva z nich byli převezeni na Oddělení pro vyšetřování teroristů v Kolombu. Od ledna bylo v bojové zóně na severovýchodě Srí Lanky zabito osm tisíc civilistů a 300 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Přesto mají mezinárodní humanitární organizace pro vstup do této oblasti stále úřední zákaz.
19/5/09
AMERICKÉ ELITNÍ JEDNOTKY POSLÁNY DO PÁKISTÁNU
Deník Wall Street Journal přinesl zprávu o tom, že Spojené státy poslaly do Pákistánu „zvláštní jednotky“. Ty mají vycvičit pákistánské Pohraniční sbory, polovojenské jednotky, které mají bojovat proti bojovníkům Tálibánu a Al-Kajdy. Po dvaceti pěti a padesáti amerických trenérech bylo posláno do dvou nových výcvikových táborů v Baluchistánu, oblasti na afghánsko-pákistánské hranici, kde je Tálibán aktivní. Jeden americký důstojník řekl, že doufá, že Pákistán postupně dovolí Spojeným státům rozšířit své působení ve vnitrozemí Pákistánu.
18/5/09
RUSKÁ POLICIE ROZEHNALA POCHOD ZA PRÁVA HOMOSEXUÁLŮ
V sobotu rozehnala zásahová policie v Moskvě mírový pochod za práva gayů a lesbiček. Zatčeno bylo čtyřicet lidí. Pochod nebyl moskevskými úřady povolen.
18/5/09
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
Žádné komentáře:
Okomentovat