Zoznam lekárov na diskreditáciu vypracovaný firmou Merck
Známa medzinárodná farmaceutická spoločnosť vypracovala čiernu listinu lekárov, ktorí mali byť “neutralizovaní” alebo diskreditovaní, pretože kritizovali liek proti artritíde, ktorý dotyčná firma vyrobila.
Zamestnanci US firmy Merck & Co si posielali emaily so zoznamom lekárov, najmä akademikov a výskumníkov, ktorí sa vyjadrili negatívne o ich lieku Vioxx. V emaily boli tiež odporúčania o tom, aký postoj k takýmto lekárom zaujať. Email s menami lekárov, ktorý sa dostal až pred federálny súd v Melbourne, obsahoval slová ako “neutralizovať” a “diskreditovať”.
Farmaceutický gigant je obvinený z používania zastrašovacích taktík voči kritickým výskumníkom, vrátane hrozieb pozastavenia finančných dotácií a dokonca straty akademickej pozície.
“Bolo by dobre ich nájsť a zničiť ich tam, kde sú”, napísal zamestnannec Mercku v jednej z mnohých viet v emaily.
Merck & Co a jeho Austrálska sesterská spoločnosť Sharpe and Dohme je žalovaná viac ako 1000 Austrálčanmi, ktorí tvrdia, že spomínaný liek Vioxx im spôsobil infarkty a mozgové porážky. Ten bol v roku 2004 stiahnutý z trhu kvôli zdravotným bezpečnostným dôvodom.
Za ťažké ublíženie na zdraví liekom Vioxx Merck odškodnil tisíce ľudí v US v celovej sume 4.85 miliárd dolárov, avšak stále odmieta zodpovednosť a vinu. V súčasnosti čelí skupinovej žalobe v Austrálii.
Pred federálnym súdom vyšlo najavo, že Merck sa počas propagácie lieku Vioxx snažil získať si podporu výskumných lekárov ako tzv. “názorových líderov” z prostredia liečby artritídy, ktorí mali Vioxx propagovať medzi ďalšími odborníkmi. Podľa žalobcu Burnsida firma nebola spokojná, keďže mnoho z oslovených výskumníkov zaujala k lieku negatívny postoj.
Gurnside pred súdom povedal, že “Toto je dôkazom šedých praktík a toho, akú úlohu v propagácii majú názoroví líderi a ako sa s nimi narába, ak nepovedia to, čo sa od nich od farmaceutických firiem očakáva a ako ich treba neutralizovať. Toto sú bežné spôsoby, ktoré podobné organizácie používajú na propagáciu liekov a proti prípadným oponentom.
Pred súdom okrem iného vypovedal aj profesor medicíny James Fries zo Stanfordskej univerzity, ktorý poslal Mercku sťažnost preto, ako sa firma správala k mnohým jeho zamestnancom, ktorí Vioxx kritizovali.
Najhoršie mali byť vyhražné telefonáty minimálne ôsmym lekárom. Dr Fries opísal, ako niektorí jeho výskumníci mali obavy, keďže firma Merck im hrozila stratou ich akademickj pozície kvôli “zaujatosti voči firme”.
Vo svojom liste Mercku Dr Fries písal, ako firma systematicky podceňovala vedľajšie účinky Vioxxu a ako sa zamestnanci Mercku systematicky snažili vážne ovplyvniť akademickú nezávislosť a slobodu vedcov.
Firma Merck sa silou mocou snažila presvedčiť verejnosť a lekárov, že Vioxx nepredstavuje žiadne kardiovaskulárne riziko, aj keď výskumy jednoznačne potvrdili, že: a) riziko je možné, alebo b) pravdepodobné.
Súdny proces pokračuje.
Zdroj:http://www.badatel.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=210&Itemid=1
http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,25272600-2702,00.html
Žádné komentáře:
Okomentovat