09.07.09

Zpravodajstvi Akt-info

- Muž obviněný z rasového útoku zabil svědkyni v německé soudní síni
- Vězni z Guantánama by mohli být dále vězněni, i když budou shledáni nevinnými
- Počet amerických obětí v Afghánistánu vzrůstá, zatímco Rusko slibuje pomoc
- Tisíce čínských vojáků vstoupily do města zmítaného konfliktem
- Honduraská opozice se snaží získat podporu v USA

MUŽ OBVINĚNÝ Z RASOVÉHO ÚTOKU ZABIL SVĚDKYNI V NĚMECKÉ SOUDNÍ SÍNI
V Německu útočník zabil Egypťanku, která ho obvinila z rasové diskriminace. Žena jménem Marwa Al-Sherbini se právě chystala proti němu vypovídat, když ji osmnáctkrát bodl. Její manžel se pokusil zasáhnout a byl také pobodán a pak postřelen policistou, který si ho spletl s útočníkem. Al-Sherbini byla tři měsíce těhotná a zemřela před svým tříletým synem. Trestní oznámení podala poté, co ji útočník nazval teroristkou, protože nosila tradiční muslimské oblečení.
8/7/09

VĚZNI Z GUANTÁNAMA BY MOHLI BÝT DÁLE VĚZNĚNÍ, I KDYŽ BUDOU SHLEDÁNI NEVINNÝMI
Z nového prohlášení americké vlády vyplývá, že cizí vězni mohou být zadržováni na dobu neurčitou, a to navzdory tomu, že je americký vojenský tribunál shledá nevinnými. V úterý se Jeh Johnson, právník Pentagonu, vyjádřil na formálním slyšení Kongresu, že propuštění konkrétních věznů bude záležet na tom, zda je bude americká vláda považovat za hrozbu či ne, tedy ne na tom, jaké bude vyjádření soudu. Takovouto pozici však zastávala i bývalá vláda George Bushe. Na témže slyšení Kongresu se ozývaly rozličné postoje současných vládních úředníků týkajících se toho, zda proti věznům může byt použita informace získaná mučením. Poradce ministra spravedlnosti pro národní bezpečnost David Kris řekl, že federální soudy by mohly zrušit svá rozhodnutí, která učinily na základě prohlášení získaných pod donucením. Viceadmirál Bruce MacDonald, nejvyšší soudce amerického námořnictva, však řekl, že k prohlášením věznů by se mělo přistupovat podle toho, zda jsou „spolehlivé“, ne zda byla získána mučením.
8/7/09

POČET AMERICKÝCH OBĚTÍ V AFGHÁNISTÁNU VZRŮSTÁ, ZATÍMCO RUSKO SLIBUJE POMOC
V pondělí bylo v Afghánistánu při čtyřech různých útocích zabito sedm amerických vojáků. Pro americké jednotky to byl den s největším počtem obětí za téměř celý rok. Mezitím americký prezident Barack Obama představil novou dohodu s ruskou vládou o poskytnutí přeletových práv americké vojenské dopravě směřující do Afghánistánu. Obama uvedl: „Chci jen ruské vládě znovu poděkovat za její souhlas pro vojenský tranzit, který americkým jednotkám ušetří čas i peníze, a to si myslím, že je gesto, které naznačuje, do jaké míry může být rusko-americká spolupráce do budoucna mimořádně důležitá při řešení celé spousty takovýchto závažných mezinárodních záležitostí.“
7/7/09

TISÍCE ČÍNSKÝCH VOJÁKŮ VSTOUPILY DO MĚSTA ZMÍTANÉHO KONFLIKTEM
Tisíce vládních vojáků zaplavily nepokojné město v čínské provincii Sin-ťiang, kde probíhají nejhorší etnické nepokoje za poslední desítky let. Napětí vzplálo ve městě Urumči mezi čínským etnikem Chanů a muslimskou menšinou Ujgurů. Dosud bylo zabito kolem 156 lidí, více než 1000 zraněno a více než 1400 zatčeno. Nepokoje začaly v neděli, kdy se stovky protestujících střetly s policií na demonstraci, na které Ujguři požadovali vykonání spravedlnosti za zabití dvou ujgurských dělníků v čínské továrně na jihu země. Čínská vláda říká, že nepokoje byly způsobeny skupinou Ujgurů v exilu, zatímco protestující viní policii z tvrdého potlačení pokojného shromáždění. Čínský prezident Chu Ťin-tchao zkrátil návštěvu Itálie na summitu G8.
8/7/09

HONDURASKÁ OPOZICE SE SNAŽÍ ZÍSKAT PODPORU USA
Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya jel v úterý do Washingtonu, kde se setkal s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Od jeho svržení, ke kterému došlo minulý měsíc, jde o schůzku na nejvyšší úrovni s vedoucím představitelem USA. Do amerického hlavního města mezitím dorazila také skupina představitelů honduraské pravice, aby se pro převratovou vládu pokusila získat americkou podporu. Zelayovi byl v neděli znemožněn návrat do Hondurasu. Nově nastolená vláda mu odmítla umožnit přístup do země. Honduraské síly zablokovaly ranveje hlavního honduraského letiště, čímž Zelayu donutili k obrácení letu a přistání v El Salvadoru. Těžce ozbrojení honduraští vojáci použili slzný plyn a palbu z kulometu, aby rozehnali neozbrojený desetitisícový dav, který přišel Zelayu uvítat. Nejméně dva lidé byli zabiti a mnozí další byli zraněni.
6/7/09

zdroj: http://www.akt-info.wgz.cz/
9.7.2009

Žádné komentáře:

Okomentovat