Ujištěním, že Bílý dům má plnou důvěru ve schopnosti keňských politiků vyřešit hluboké spory uvnitř keňské společnosti, zahájila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová svou cestu po Africe.
Napětí v Keni je dál vysoké, a to i přesto, že od sporných voleb, kdy při násilnostech zemřelo 1300 lidí a dalších 300 tisíc jich bylo vyhnáno z jejich domovů, uplynul už rok a půl. A k tomu se vázalo prohlášení amerického velvyslanectví v Nairobi, které den před příjezdem Clintonové konstatovalo, že „Keňa selhala při nastolení procesu zodpovědnosti na všech úrovních a že existují vážné pochybnosti o politické vůli dosáhnout zásadních reforem. Přijmeme odpovídající kroky proti těm, kdo nepodporují reformní agendu nebo kdo podporuje násilnosti,“ ukázal svaly americký velvyslanec Michael Ranneberger.
Jeho slova rozčílila keňského premiéra Raila Odingu: „Nepotřebujeme učit, jak si vládnout,“ prohlásil.
Clintonová po jednání s nejvyššími keňskými politiky nicméně také vyjádřila „rozčarování“ z pomalého tempa přijímání ústavních dodatků, které by mohly uspíšit řešení situace a umožnily by potrestání viníků masakrů z roku 2008.
Ani tyto navrhované změny by však podle všeho situaci zásadně neřešily, neboť jsou nedostatečné a nijak neomezují moc zkorumpovaných politiků. „Většina Keňanů nemá nejmenší důvěru v to, že by náš systém byl s to potrestat pachatele těch nejhorších zločinů z loňského roku,“ říká Mwalimu Mati z keňské nevládní organizace Mars Group.
Hillary Clintonová během své jedenáctidenní cestě po Africe navštíví ještě Jihoafrickou republiku, Angolu, Nigérii, Demokratickou republiku Kongo, Libérii a Kapverdské ostrovy.
zdroj: http://www.czechfp.cz/site/?p=8168
7.8.2009
Žádné komentáře:
Okomentovat