04.04.09

Prepustení robotníci okupujú vo Veľkej Británii tri továrne

Prepustení robotníci spoločnosti vyrábajúcej automobilové súčiastky Visteon, okupujú tri továrne vo Veľkej Británii. Podniky, ktoré majú býť zatvorené, obsadili v stredu 1. apríla. Podľa robotníckych aktivistov sa jedná o prvú „ofenzívnu“ kolektívnu reakciu počas krízy vo Veľkej Británii.
Akcia začala protestným mítingom v továrni Visteonu v Belfaste, na ktorý robotníci naviazali trvajúcím obsadením. Účastnilo sa ho viac než 100 ľudí, uviedli odbory Unite.
„Neostala nám iná možnosť, než obsadiť továreň, aby sme zachránili naše pracovné miesta a zároveň bránili pracovné miesta pre všetkých ľudí z Belfastu,“ uviedol predák odborov Unite John Maguire.
Podľa ďalšieho odborového funkcionára bol spôsob, akým bolo robotníkom rozhodnutie firmy oznámené „brutálne“, o tom, že majú byť prepustení, se dozvedeli zo dňa na deň.
Protestujúci tvrdia, že im bývalý vlastník a hlavný zákazník továrne, Ford, prisľúbil v prípade prepustenia pomoc.
„Ford má k tým ľuďom morálnu zodpovednosť, ktorej sa teraz vyhýba,“ uviedol Davy McMurray z Unison. Robotníci by podľa neho mali dostať odstupné.
Visteon prevzal továreň Fordu v Belfaste v roku 2000. Podľa svojich správcov bola továreň neprofitabilná a firma Visteon vo Veľkej Británii utrpela stratu vo výške 669 miliónov libier.
„Celý reťazec dodávateľského automobilového priemyslu bol pod tlakom už viac rokov,“ uviedol jeden zo správcov továrne John Hansen.

Okupácia aj v Enfielde
V továrni Visteonu a na jej streche sú i robotníci v Enfielde. Aj tam sa robotníci dozvedeli o prepúšťaní zo dňa na deň – svoje osobné veci si z nej mali odniesť do desiatej hodiny druhého dňa. Zistili však, že továreň je už uzamknutá. Napriek tomu do nej vnikli neuzavreným bočným vchodom a obsadili ju.
Ochranka od tej doby nikoho do továrne nepúšťa a do podniku sa dostavili policajti s pracovníkom súdu, aby robotníkom doručili oznámenie o vyprataní.
Na rozdiel od továrne v Belfaste dodávala továreň v Enfielde automobilové súčiastky pre viacerých odberateľov: Land Rover, Jaguár, Mazda, Renault a Ford. V roku 1991 zamestnávala 1 100 ľudí, počet zamestnancov sa však postupne znížil na 250. Od novembra 2008 robotníci pracovali aj v trojzmennej prevádzke, k čomu pristúpili v očakávaní že keď sa obetujú, prenesie sa továreň cez zlé časy.
Robotníci upozorňujú, že hlavný odberateľ továrne Ford Southampton, ktorý si behom posledných týždňov naplnil sklady, ohlásil prepúšťanie, a majú za to, že nakoniec presunie výrobu modelu Transit do Turecka.
Ľudia v okupovanej továrni majú základné veci ako napr. spacáky, niečo málo jedla.


red./BBC News/libcom.org/London Indymedia

zdroj: http://www.ezurnal.cz/generate_page.php3?page_id=8786

Žádné komentáře:

Okomentovat