02.04.09

Ne válce, ne NATO

Když prezident Obama oznámil novou strategii pro eskalaci v Afghánistánu prostřednictvím USA a NATO, summit Aliance v německém Baden-Badenu a francouzském Kehlu konaný 3. až 4. dubna nabyl dodatečné naléhavosti - stejně jako demonstrace tisíců lidí z více než dvaceti evropských zemí a USA, napsala šéfredaktorka magazínu The Nation Katrina vanden Heuvel.
Členské země se pokusí využít summitu jako příležitosti k oslavě 60. výročí Aliance, návratu Francie do NATO a pravděpodobně i k nabídce nového "strategického konceptu" Aliance jakožto intervencionistické síly zasahující po celém světě. Aktivisté budou artikulovat alternativní vizi zaměřenou na zajištění globálního míru a konfrontování domácích výzev uvnitř vlastních hranic, včetně výzvy k rozpuštění NATO.

Od 1. dubna participuje pestrá koalice aktivistů na tréninkových táborech, demonstracích, konferencích, workshopech a nenásilných blokádách. Ve chvíli, kdy je mezinárodní spolupráce v oblasti ekonomických a humánních bezpečnostních zájmů důležitější než kdy dříve, považují protestující expanzionistické NATO vedené USA za destabilizující a nebezpečnou sílu. To co bylo původně navrženo jako obranná aliance proti Varšavské smlouvě hraje po studené válce velmi odlišnou, globálně intervencionistickou roli.

Aktivisté vidí NATO se základnami na každém kontinentě; vojenskou sílu, která podle organizátorů utrácí více než 75% globálních vojenských výdajů a spotřebovává zdroje, které by jinak mohly být věnovány na potřeby jako je vzdělání, tvorba pracovních míst a boj s chudobou; "zahraniční" operace v Kosovu, Afghánistánu, ve Středozemním moři a výcvikovou misi v Iráku; destabilizující prosazování systému "protiraketové obrany", ignorování mezinárodního práva, rozšiřování na práh Ruska a udržování možnosti prvního úderu – a to vše hrozí obnovením závodů ve zbrojení. (Nedávno se lidová opozice proti chystanému českému radaru americké protiraketové obrany stala klíčovým faktorem odvolání tamní vlády. Mírový aktivista Jan Tamáš držel hladovku, která podpořila opozici, a promluví na "kontra summitu" ve Štrasburku.)

Účastníky budou národní a mezinárodní skupiny zastupující mírové, lidskoprávní a antiglobalizační hnutí, stejně jako studenty a organizace sdružující mladé lidi. Zastoupeny jsou také odbory, parlamentní levicové i zelené strany a Attac. Výzvu "Ne válce, ne NATO" podepsalo celkem 600 organizací z 33 zemí - včetně Iráku, Afghánistánu, Japonska, Gruzie, Brazílie, Guiney, Filipín a Turecka.

Američtí účastníci zahrnují například organizace United for Peace and Justice (UFPJ), Code Pink, American Friends Service Committee (AFSC), Iraq Veterans against the War (IVAW), Peace Action, Institute for Policy Studies (IPS) a další.

zdroj: http://www.blisty.cz/2009/4/2/art46202.html

Žádné komentáře:

Okomentovat